Vücut Şeklindeki Yaşlanma Bağlı Değişiklikler

0
7
views

Vücudunuzun şekli, siz yaşlandıkça doğal olarak değişir. Bu değişikliklerin bazılarından kaçınamazsınız, ancak yaşam tarzınızdaki tercihleriniz süreci yavaşlatabilir veya hızlandırabilir.

İnsan vücudu yağ, yağsız doku (kaslar ve organlar), kemikler ve sudan oluşur. 30 yaşından sonra insanlar yağsız dokuyu kaybetme eğilimindedir. Kaslarınız, karaciğeriniz, böbrekleriniz ve diğer organlarınız hücrelerinin bir kısmını kaybedebilir. Bu kas kaybı süreci atrofi olarak adlandırılır. Kemikler minerallerinin bir kısmını kaybedebilir ve daha az yoğunlaşabilir (erken evrelerde osteopeni ve daha sonraki aşamalarda osteoporoz olarak adlandırılan bir durum). Doku kaybı vücudunuzdaki su miktarını azaltır.

Vücut yağ miktarı 30 yaşından sonra sürekli olarak artar. Daha yaşlı insanlar, genç yaşlarına göre neredeyse üçte bir oranında daha fazla yağa sahip olabilirler. İç organlar dahil olmak üzere yağ dokusu vücudun merkezine doğru uzanır. Ancak, cilt altındaki yağ tabakası küçülür.

Tüm ırklarda ve her iki cinsiyette daha kısa olma eğilimi ortaya çıkmaktadır. Yükseklik kaybı kemiklerdeki, kaslardaki ve eklemlerdeki yaşlanma değişiklikleriyle ilgilidir. İnsanlar tipik olarak 40 yaşından sonra her 10 yılda bir neredeyse yarım inç (yaklaşık 1 santimetre) kaybederler. Yükseklik kaybı 70 yaşından sonra daha da hızlıdır. Sizde 1 ila 3 inç (2.5 ila 7.5 santimetre) yüksekliğinde kaybedebilirsiniz. yaş. Sağlıklı beslenmeyi takip ederek, fiziksel olarak aktif kalarak ve kemik kaybını önleyerek ve tedavi ederek boy kaybını önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Daha az bacak kasları ve daha sert eklemler daha sert hareket edebilir. Fazla vücut yağ ve vücut şeklindeki değişiklikler dengenizi etkileyebilir. Bu vücut değişiklikleri düşmeleri daha olası hale getirebilir.

Toplam vücut ağırlığındaki değişiklikler kadınlara ve erkeklere göre değişir. Erkekler genellikle yaklaşık 55 yaşına kadar kilo alır ve daha sonra hayatta daha sonra kilo vermeye başlar. Bu, erkek seks hormonu testosteronunda bir düşüşle ilgili olabilir. Kadınlar genellikle 65 yaşına kadar kilo alır ve daha sonra kilo vermeye başlar. Hayatta daha sonra kilo kaybı kısmen oluşur, çünkü yağ, yağsız kas dokusunun yerini alır ve yağ, kastan daha az ağırdır. Diyet ve egzersiz alışkanlıkları, kişinin yaşamı boyunca kilo değişimlerinde büyük rol oynayabilir.

Yaşam tarzı seçimleriniz yaşlanma sürecinin ne kadar hızlı gerçekleştiğini etkiler. Yaşa bağlı vücut değişikliklerini azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

  • Düzenli egzersiz alın.
  • Meyve ve sebzeleri, tam tahılları ve doğru miktarda sağlıklı yağları içeren sağlıklı bir diyet yiyin.
  • Alkol kullanımınızı sınırlayın.
  • Tütün ürünleri ve yasa dışı uyuşturuculardan kaçının.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here