Saç ve Tırnaklarda Yaşlılık Belirtileri

0
3
views

Saçlarınız ve tırnaklarınız vücudunuzu korumanıza yardımcı olur. Ayrıca vücudunuzun sıcaklığını sabit tutarlar. Yaşlandıkça saçlarınız ve tırnaklarınız değişmeye başlar.

SAÇ DEĞİŞİMİ VE ETKİLERİ

Saç rengi değişimi . Bu yaşlanmanın en açık işaretlerinden biridir. Saç rengi, saç köklerinin ürettiği melanin adı verilen bir pigmenttir . Foliküller, deride saç yapan ve büyüten yapılardır. Yaşlanma ile foliküller daha az melanin yapar ve bu da gri saçlara neden olur. Grazing genellikle 30’larda başlar.

Saçlı deri genellikle tapınaklarda grileşmeye başlar ve kafa derisinin üst kısmına uzanır. Saç rengi daha beyaz olur, sonunda beyaz olur.

Vücut ve yüz saçı da griye dönüşür, ancak çoğu zaman bu saç derisi saçlarından daha sonra gerçekleşir. Koltukaltı, göğüs ve kasık bölgesinde saçlar daha az gri olabilir veya hiç olmayabilir.

Graves büyük ölçüde genleriniz tarafından belirlenir. Gri saçlar daha önce beyaz insanlarda ve daha sonra Asyalılarda meydana gelir. Besin takviyeleri, vitaminler ve diğer ürünler grileşme oranını durdurmaz veya azaltmaz.

Saç kalınlığı değişiyor . Saç birçok protein iplikçiğinden yapılır. Tek bir saçın 2 ila 7 yıl arasında normal bir ömrü vardır. O saç daha sonra dökülür ve yeni bir saç ile değiştirilir. Vücudunuzda ve kafanızda ne kadar saç var, ayrıca sizin genleriniz tarafından belirlenir.

Neredeyse herkesin yaşlanma ile bazı saç dökülmesi vardır. Saç büyüme hızı da yavaşlar.

Saç telleri küçülür ve daha az pigmente sahiptir. Böylece genç bir yetişkinin kalın, kalın kılları sonunda ince, ince, açık renkli saçlara dönüşür. Birçok saç folikülü yeni tüyler üretmeyi bırakır.

Erkekler , 30 yaşına geldiğinde kellik belirtileri göstermeye başlayabilirler . Çoğu erkek 60 yaşına göre neredeyse keldir. Erkek hormonu testosteronuna bağlı bir tür kellik, erkek tipi kellik olarak adlandırılır . Saç dökülmesi, tapınaklarda ya da başın üstünde olabilir.

Kadınlar yaşlandıkça benzer bir kellık tipi geliştirebilirler. Buna dişi kellik denir . Saç daha az yoğunlaşır ve kafa derisi görünür hale gelebilir.

Yaşlandıkça, vücudun ve yüzünüz de saçlarını kaybeder. Kadınların kalan yüz saçı, genellikle çene ve dudakların etrafında daha kaba olabilir. Erkekler daha uzun ve daha kalın kaş, kulak ve burun kılı olabilir.

Ani saç kaybınız varsa, sağlık uzmanınıza başvurun. Bu bir sağlık sorununun belirtisi olabilir.

ÇİVİ DEĞİŞİMİ VE ETKİLERİ

Tırnaklarınız da yaşla birlikte değişir. Daha yavaş büyürler ve donuk ve kırılgan hale gelebilirler. Ayrıca sararmış ve opak olabilirler.

Çiviler, özellikle ayak tırnakları sert ve kalın hale gelebilir. Batık ayak tırnakları daha yaygın olabilir. Tırnakların uçları kırılabilir.

Tırnaklarda ve ayak tırnaklarında uzunlamasına sırtlar gelişebilir.

Tırnaklarınız çukurları, çıkıntıları, çizgileri, şekil değişimlerini veya diğer değişiklikleri geliştirirse sağlayıcınıza danışın. Bunlar demir eksikliği, böbrek hastalığı ve beslenme eksiklikleri ile ilişkili olabilir.

DİĞER DEĞİŞİKLİKLER

Yaşlandıkça, aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka değişiklikler yapacaksınız:

  • Ciltte
  • Yüzüne

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here