Normal Doğum Sonrası

0
2
views

Normal doğum sonrası

Çoğu kadın doğumdan sonra 24 saat hastanede kalacaktır. Dinlenmek, yeni bebeğinizle bağ kurmak ve emzirmek ve yenidoğan bakımı konusunda yardım almak için bu önemli bir zamandır.

Doğumdan sonra ne Beklenir?

Doğumdan hemen sonra, bebeğiniz bebeğinizin geçişini değerlendirirken bebeğiniz muhtemelen göğsünüze yerleştirilecektir. Geçiş bebeğinizin vücudunun rahminizin dışına çıktığı zaman doğumdan sonraki dönemdir. Bazı bebeklerin geçişe oksijen veya ekstra bakım ihtiyacı olabilir. Ekstra bakım için neonatal yoğun bakım ünitesine küçük bir sayı aktarılması gerekebilir. Ancak, çoğu yeni bebek anneleriyle odada kalır.

Doğumdan sonraki ilk saatlerde bebeğinizi tutun ve cilt ile temasa geçmeye çalışın. Bu , en uygun bağlamanın ve mümkün olan en yumuşak geçişin sağlanmasına yardımcı olur . Emzirmeyi planlıyorsanız, şiddetle tavsiye edilirse, bebeğiniz muhtemelen mandallamayı deneyecektir.

Bu süre zarfında bebeğinizin olduğu odada kalacaksınız. Bir hemşire:

  • Tansiyonunuzu, kalp atış hızınızı ve vajinal kanamayı izleyin.
  • Rahminizin daha sıkılaştığından emin olmak için kontrol edin

Kasılmalar, Kanama ve Ağrı

Teslim ettikten sonra, ağır kasılmalar bitti. Fakat rahmin hala normal boyutuna geri çekilmek ve ağır kanamayı önlemek için kontraktür. Emzirme ayrıca rahim sözleşmesine de yardımcı olur. Bu kasılmalar biraz ağrılı olabilir ama önemli.

Rahiminiz daha sıkı ve daha küçük hale geldikçe, daha ağır kanamanız olması daha az olasıdır. İlk gününüzde kan akışı kademeli olarak düşmelidir. Hemşirenizde uterusun üzerine bastığınızda birkaç küçük pıhtı olduğunu fark edebilirsiniz.

Bazı kadınlar için kanama yavaşlamıyor ve hatta daha da ağırlaşıyor. Bu rahiminizin iç kısmında kalan küçük bir plasenta parçası olabilir. Bunu kaldırmak için nadiren küçük bir ameliyat gerekir.

Vajina ve Perine Bakımı

Vajina ve rektum arasındaki alan perine olarak adlandırılır. Yırtığınız veya bir epizyotominiz olmasa bile, bölge şişmiş ve biraz hassas olabilir.

Ağrı veya rahatsızlık rahatlatmak için:

  • Hemşirelerinize doğumdan hemen sonra buz paketleri uygulamalarını isteyin. Doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde buz paketleri kullanmak şişliği azaltır ve ağrıya yardımcı olur.
  • Sıcak banyoları alın, ancak doğumdan sonra 24 saat bekleyin. Ayrıca, temiz çarşafları ve havluları kullanın ve her kullandığınızda küvetin temiz olduğundan emin olun.
  • Ağrıyı hafifletmek için ibuprofen gibi ilaç alın.

Bazı kadınlar doğumdan sonra bağırsak hareketlerinden endişe duymaktadır. Dışkı yumuşatıcılar alabilirsiniz.

İlk gün boyunca idrarı incitebilir. Çoğu zaman bu rahatsızlık bir gün veya daha sonra gider.

Bebeğinizin Bakımı

Yeni bebeğiniz için tutmak ve ilgilenmek heyecan verici. Çoğu kadın hamileliğin uzun yolculuğunu ve doğumun acısını ve rahatsızlığını telafi eder. Hemşireler ve emzirme uzmanları soruları cevaplamak ve size yardımcı olmak için hazırdır.

Bebeğinizi odanızda tutmanız, yeni aile üyenizle bağ kurmanıza yardımcı olur. Bebeğin sağlık nedenlerinden dolayı kreşe gitmesi gerekiyorsa, bu zamanı kullanın ve olabildiğince dinlenin. Yeni doğmuş bir bebeğin bakımı tam zamanlı bir iştir ve yorucu olabilir.

Bazı kadınlar doğumdan sonra üzüntü veya duygusal bir hayal kırıklığı hissederler. Bu duygular yaygındır ve utanılacak bir şey değildir. Sağlık uzmanınız, hemşireleriniz ve eşinizle konuşun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here