Karaciğer Ağrısı Nedenleri

0
40
views

Karaciğer ağrısına neyin neden olduğunu belirlemek, beynin uzmanların “yanlış tanımlanmış” bir yol olarak adlandırdığı birçok organdan karın ağrısını algıladığını düşünür. Yine de, tıp alanındaki ilerlemeler, tıbbi topluluğun, karaciğer bölgesinde ağrıya neden olan şeylerin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmuştur.

Araştırma bize, karaciğerin ağrı reseptörlerinin organın yüzeyinde bulunduğunu ve bir kişinin karaciğer ağrısını hissettiğinde hissettiği basıncın organı kaplayan bir kapsülden gelme olasılığının olduğunu söyler. Ağrı genellikle karın sağ üst kısmında hissedilir. Sıklıkla, rahatsızlık yaşayan insanlar, göğüs kafesi altında ağrılar hakkında şikayette bulunurlar. Karaciğerdeki ağrı nedenleri ne olursa olsun, bu durum tipik olarak karaciğerin şişmesi, iltihabı veya genişlemesini içerir. Yaralanma karaciğer ağrısına yol açabilir, ancak bazı karaciğer ağrısının nedenleri çeşitli bozukluklarla ilişkilendirilebilir.

İnsanlar çoğu zaman diğer karın ağrısı ile karaciğer ağrısını karıştırırlar, ancak yine de gerçek karaciğer ağrısı üst sağ karın bölgesinde rahatsızlık ile belirtilir. Hala sağ üst kadran ağrısının safra taşı veya pankreatit neden olduğu bazı durumlar vardır. Uygun bir değerlendirme için bir doktora görünmek önemlidir.

Karaciğer bölgesinde ağrıya neden olan nedir?

Karaciğer ağrısının nedenleri araştırılmaya devam etmektedir ve ne yazık ki, istatistikler karaciğer hastalığının yaygın bir problem olduğunu göstermektedir. Amerikan Karaciğer Vakfı, 10 kişiden birinin karaciğer hastalığı tarafından etkilendiğini tahmin ediyor.

Karaciğer vücuttaki en büyük organlardan biridir ve önemli bir işlevi yerine getirir. Besinlerimizi beslenmeden vücudun kullanabileceği veya depolayabileceği maddelere dönüştürür. Karaciğer ayrıca, toksik maddeleri toplar ve bu maddeleri vücuttan ayırmada yardımcı olur. Karaciğer herhangi bir nedenden dolayı stres altındayken çok rahatsız edici ve tehlikeli olabilir.

İşte, karaciğer ağrısının farklı potansiyel nedenlerine yakından bakın:

Siroz

Bu, karaciğer hücreleri ve dokuları bozulduğunda, organın işlevini etkileyen bir durumdur. Viral bir enfeksiyon veya aşırı alkol tüketimi siroza yol açabilir. Hepatit B, C ve D ayrıca karaciğer sirozu ile ilişkilendirilmiştir.

Karaciğer kanseri

Karaciğer tümörü abdominal bölgede ağrıya neden olabilir. Tıbbi tarama genellikle bunu tespit eder. Ağrı genellikle sürekli ve donuktur, ancak bazen keskin bir ağrı olabilir. Hepatit C ve alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının neden olduğu siroz vakalarındaki artışa bağlı olarak ABD’de karaciğer kanseri oranları artmaktadır. Karaciğer kanallarında kolanjiokarsinom adı verilen bir kanser var.

Karaciğer yağlanması hastalığı

Bu, karaciğer hücrelerinde çok fazla yağ birikmesinden kaynaklanır ve genellikle zayıf beslenmenin bir sonucudur. Yağlı karaciğer hastalığı ağrıya neden olur mu? Cevap evet, ama çoğu durumda ağrı hafiftir. Durum, yorgunluk, iştah kaybı ve hatta karışıklık gibi birçok hoş olmayan semptom içerir. Alkol kötüye kullanımı yağlı karaciğer hastalığına neden olabilir, ancak enfeksiyonlar, toksinler ve obezite olabilir.

Karaciğer kistleri

Sıvı karaciğerde biriktiğinde, bir kist oluşabilir. Ağrı sadece kist kronik olduğunda yaşanır. Rahatsızlık genellikle karnın üst kısmında ve sağ omuzun ucunda hissedilir. Tam neden bilinmemektedir.

hemokromatozis

Bu aşırı demir yatakları diğer organlarla birlikte karaciğere zarar verdiği zaman olur. Hemokromatoz ölümcül hepatit ve siroza yol açabilir.

Wilson hastalığı

Karaciğerde aşırı bakır birikmesi Wilson hastalığına neden olur. Bu, tedavi edilemez ve birçok sağlık sorununa neden olabilen bir hastalıktır.

Büyümüş dalak

Karaciğer enfeksiyon geçirdiğinde dalak genişleyebilir. Bu karaciğere baskı uygular.

Reye sendromu

Bu, karaciğerde ve beyinde şişmeye yol açan nadir ve ciddi bir durumdur. Çoğu zaman grip veya suçiçeği gibi viral bir enfeksiyonu olan çocukları ve gençleri etkiler. Reye sendromu ile karışıklık, nöbetler ve bilinç kaybı yaşanmıştır. Mayo Clinic’e göre, aspirin bu sendromla ilişkilendirilmiştir. Grip benzeri semptomlardan veya suçiçeği hastalığından kurtulan çocuklar aspirin almamalıdır.

Hepatit

Farklı tiplerde hepatit vardır, ancak genellikle karaciğerin iltihaplanması anlamına gelir. Genellikle viral bir enfeksiyondan kaynaklanır, ancak aynı zamanda toksinleri almanın, çok fazla alkol içmekten veya bazı ilaçları almanın sonucu da olabilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), yaklaşık 4.4 milyon Amerikalının kronik hepatitleri olduğunu ve daha birçok kişinin bu duruma sahip olduklarını bile fark etmediklerini bildirmektedir.

Aşırı alkol tüketimi

Aşırı alkol tüketimi uzun zamandır karaciğer problemleri ile bağlantılıdır. Zamanla, ağır içenler, yorgunluk, zayıf iştah, karın ve bacaklarda sıvı birikmesi, sarı renkli deri (sarılık), deride kırmızı örümcek benzeri kan damarları, iktidarsızlık gibi birçok görünür belirtiyle birlikte skar ve siroz yaşayabilirler. ve karışıklık. Siroz son evre karaciğer hastalığına ilerlediğinde, bir karaciğer nakli gerekebilir.

Hepatik arter tıkanıklığı

Karaciğer organından kan akışında bir blok. Tromboz, hiper pıhtılaşma bozukluğuna, şiddetli ateroskleroz veya vaskülite bağlı bir kan pıhtısından kaynaklanabilir. Ayrıca, vücudun başka bir kısmından dolanan ve hepatik vaskülatüre yerleştirilen serbest yüzen bir kan pıhtısı olan bir embolinin sonucu olabilir. Semptomlar genellikle kısıtlanmış kan akımı nedeniyle hücre hasarı oluştuğunda ortaya çıkar. Semptomlar sağ üst kadran, ateş, mide bulantısı, kusma ve sarılık içerebilir.

Portal ven trombozu

Portal ven tıkanıklığı nedeniyle meydana gelen: dalak, mide, pankreas ve bağırsaktan karaciğere kan sağlayan damar. Bu tıkanıklık, portal vendeki basıncın, dalakın büyümesine neden olabilecek portal hipertansiyon olarak adlandırılan artmasına neden olur. Bu genişlemiş damarlar bolca kanar. Portal damarının tıkanması, aynı zamanda karın içinde sıvı birikmesine de yol açabilir.

Piyojenik karaciğer apsesi

Bakteriyel enfeksiyon nedeniyle karaciğerde oluşan bir irin cebi. Pus, vücudunuz bir enfeksiyonla savaşırken meydana gelen beyaz kan hücreleri ve ölü hücrelerden oluşur. Normalde, vücut enfeksiyonu drene eder, ancak bir apse durumunda, irin karaciğerin içindeki bir cebinde toplanır. Apseler genellikle şişlik ve iltihap ile birlikte görülür ve karın bölgesinde ağrı ve şişliğe neden olabilir. Piyojenik karaciğer apsesi ölümcül olabilir ve hemen tedavi edilmelidir.

Kolestazis

Karaciğer hücreleri ile bağırsağın bir bölümü arasında bir noktada safra akışının (karaciğer tarafından üretilen sindirim sıvısı) bozulduğu bir durumdur. Safra, daha sonra, sindirim sistemine atılmak yerine vücut tarafından absorbe edilir ve böylece kan akışındaki madde bilirubinin artmasına yol açar. Kolestaz belirtileri sarılık, koyu renkli idrar , açık renkli dışkı ve genel kaşıntı içerir.

Karaciğer kistleri

Karaciğerde nispeten yaygın bir olaydır, ancak daha ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir. Kistler hava, sıvı veya yarı katı malzeme ile dolu ince duvarlı keselerdir. Semptomlar genellikle nedene bağlıdır ve şişkinlik, üst sağ karın ağrısı, bulantı, kusma, sarılık ve kötü iştah içerebilir.

Karaciğer rahatsızlığı, nedene bağlı olarak tedavi edilebilir. Birçok durumda, bir hastanın diyetine bakılacaktır. Karaciğere, eğer biz ona iyi davranırsak kendini onarma yeteneği vardır. Farelerin karaciğerleri üzerine yapılan araştırmalar, yetersiz proteinin karaciğer hacminde bir azalmaya yol açabileceğini ve yeterli proteinin yeniden beslenmeye katılabileceğini göstermiştir.

Kilo vermek ve kolesterolü düşürmek gibi yaşam tarzı değişiklikleri karaciğerinizi korumak için iyi bir yoldur. Bazı insanların karaciğer ağrısını tedavi etmek için ilaç almaları önerilebilirken, kendi kendine ilaç almamaları tavsiye edilir. Örneğin, asetaminofen gibi over-the-counter ağrı kesiciler, karaciğer sorunları olan kişilerde negatif reaksiyona girebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here