Akciğer Kanseri Teşhisi ve Tedavisi

1
111
views

Akciğer kanseri, İngiltere’de her yıl teşhis edilen 45.000’den fazla yeni vaka ile en yaygın üçüncü kanser türüdür. Akciğer kanseri, hem erkeklerde hem de kadınlarda kanser ölümlerinin en yaygın nedenidir.

Akciğer kanseri genellikle daha az ciddi durumları taklit eden semptomlarla başlar. Sürekli öksürük, nefes darlığı ve açıklanamayan yorgunluğu içerebilirler. Bu, akciğer kanserinin neden bu kadar ölümcül olmasının bir parçası.

Sigara içenler en büyük akciğer kanseri riski taşırlar; risk, sigara içtiğin süreyi uzatır.

Akciğer kanserine ne sebep olur?

Sigara içmek

Sigara içmek akciğer kanseri için en büyük risk faktörüdür. Tütün dumanının, akciğer kanseri vakalarının yüzde 85’inden fazlasından sorumlu olduğu düşünülmektedir. Sigara dumanı kanserojen olarak adlandırılan kansere neden olan zararlı maddelerle doludur. Sigara içmek akciğerlerdeki dokulara zarar verir ve dumanın solunması akciğer dokusunda değişikliklere neden olur.

Akciğer kanseri riski her gün içilen sigara sayısı ile artmaktadır. Günde 20’den fazla sigara tüketen ağır bir sigara içicisi iseniz, akciğer kanseri geliştirme riski, sigara içmemenizden 30 ila 40 kat daha fazla yükselir.

Sigara içen bir kişide akciğer kanseri riski yaklaşık 15 yıl sonra sigara içmeyenlerle aynı seviyeye düşer.

Sigara dumanına maruz kalma

Kendinizi içmese bile, sigara içen insanlarla vakit geçirirseniz, ciğerlerine zarar veren kanserojenleri soluyabilirsiniz.

Radon gazına maruz kalma

Radon, kayalarda ve toprakta uranyum, toryum ve radyum çürümesi olduğunda açığa çıkan kokusuz, tatsız bir radyoaktif gazdır. Güvenli olmayan radon seviyeleri eviniz de dahil olmak üzere herhangi bir binada birikebilir.

Asbest maruz kalma

Asbest , bina yalıtımında kullanılan yaygın bir malzeme olarak kullanılmıştır. Asbeste maruz kalmak akciğer kanseri (ve diğer kanserler) riskinizi artırabilir.

Akciğer kanserini nasıl önlersiniz?

Akciğer kanseri önlenemez, ancak bu adımlarla riskinizi en aza indirebilirsiniz:

 • Sigara içme. Zaten başlatmışsanız sigarayı bırakın.
 • Radon için evinizi test edin.
 • Sağlıklı bir diyet yapın.
 • Haftanın çoğu günü egzersiz yapın.

Akciğer kanserinin belirtileri nelerdir?

 • Kalıcı öksürük ya da uzun zamandır var olan öksürüğün değişmesi
 • İçinde bal ile balgam (balgam) öksürük (hemoptizi). Bu bazen kanserin hala tedavi edilebilen erken uyarı işareti olarak ortaya çıkabilir. Kanda öksüren herhangi bir kişi, özellikle 40 yaşın üzerinde sigara içen kişi ise akciğer kanseri düşünülmelidir.
 • Nefes darlığı
 • Kilo kaybı
 • yorgunluk
 • İştah kaybı
 • Göğüste veya omuzda ağrı

Diğer daha az görülen semptomlar arasında bir boğuk ses, yutma güçlüğü, bir ana kan damarının tıkanması (süperior vena kava tıkanıklığı) ve lenf bezlerinin şişmesi (düğümler) nedeniyle yüzün şişmesi sayılabilir.

Akciğer kanseri nasıl teşhis edilir?

Akciğer kanseri belirtileri yaşıyorsanız, doktorunuz öncelikle bir enfeksiyon gibi bu belirtilerin diğer olası nedenlerini dışlamak için bir kan testi isteyebilir. Bir enfeksiyonunuz yoksa, aşağıdaki testlerden birini veya bir kombinasyonunu geçirebilirsiniz:

Göğüs röntgeni veya CT taraması

Genellikle ilk araştırma bir göğüs röntgeni. Bir akciğer tümörü mevcutsa, sıradan bir X-ışını ile saptanabilmesi için en azından bir santimetrelik çapta olması gerekir. BT taramaları, bir tümör hakkında daha fazla bilgi ve yayılmış olup olmadığını gösterir.

PET-CT taraması

İlk görüntüleme testleriniz akciğer kanseri olduğunu gösteriyorsa, doktorunuz pozitron emisyon tomografi (PET) taraması isteyebilir. PET taraması, akciğerlerinizde aktif kanser hücrelerinin bulunduğunu gösterir.

Biyopsi

Kanser bölgesine bağlı olarak, bronkoskopi, EBUS veya perkütan (deri yoluyla) iğne biyopsisi ile bir biyopsi elde edilecektir.

Bronkoskopi , solunum tüplerinin iç kısmının lokal anestezi kullanılarak ince bir fiber optik aletle doğrudan incelenmesidir ve göğüs merkezindeki ana bronşlardaki (hava geçişleri) tümörler için en iyi testtir. Endobronşiyal ultrason (EBUS) bir bronkoskopiye sahip olmakla birlikte ultrason ile de aynıdır.

İğne biyopsisi, akciğerlerin çevresine yakın kanserlerde (yani göğüs ortasından daha yakın olan damarlar için), bronkoskopun erişiminin ötesinde daha iyidir. Bazen bu şekilde yeterli doku almak zorsa, doktorun genel anestezi altında, açık bir akciğer biyopsisine, mediastinoskopi yöntemine benzer şekilde ihtiyacı olabilir. Veya biyopsi örneği almak için hastaların anahtar deliği ameliyatı (torakoskopi) yapması gerekebilir.

Genellikle, balgam örneği – solunum yolundan öksürülen materyal – kanser hücreleri için de incelenecek ve bu da biyopsi ihtiyacını ortadan kaldıracaktır.

Hastalar kanser nedeniyle lenf nodlarını büyüttükleri zaman, bazen doktorlar, tanı ve evreleme bilgilerine yardımcı olmak için lenf nodlarından biyopsi almalıdırlar.

Akciğer kanseri türleri nelerdir?

Bir patolog tarafından mikroskop altında incelendiğinde, görünümlerine göre üç ana tip akciğer kanseri vardır:

 • Küçük hücreli karsinom (Akciğer kanserlerinin yaklaşık% 12’si)
 • Skuamöz hücreli karsinom (en yaygın akciğer kanseri türü)
 • Adenokarsinom.

Mezotelyoma, akciğer örtüsünü (plevra) etkileyen ve sıklıkla asbest maruziyetinden kaynaklanan nadir bir kanser türüdür.

Bir hastanın hangi tip kansere sahip olduğunu bilmek önemlidir çünkü küçük hücreli kanserler kemoterapiye (kanser karşıtı ilaçlar) en iyi tepki verirken, diğer tipler (genellikle küçük hücreli olmayan kanser olarak adlandırılır) cerrahi veya radyoterapi ile daha iyi tedavi edilir ( X-ışını tedavisi).

Bu nedenle patoloğun incelemek için küçük bir doku örneğine (biyopsi) ihtiyacı vardır. Bu, şüphelenilen kanserin teşhisinin kesinlikle doğru olduğunu ve hangi tür hücrelerin dahil olduğunu gösterecektir.

Akciğer kanseri nasıl tedavi edilir?

Tanı konulduktan sonra, tedavi çeşitli sağlık profesyonelleri ve uzmanlardan oluşan multidisipliner bir ekip tarafından dikkatli bir şekilde planlanır. Tedaviniz, kanserinizin türüne ve evresine, genel sağlığınıza ve kişisel tercihlerinize bağlı olacaktır.

cerrahlık

Akciğer kanseri akciğerlerle sınırlı olduğunda genellikle cerrahi önerilir. Doktorunuz tümörleri küçültmek için önce kemoterapi veya radyasyon geçirmenizi tavsiye edebilir.

Üç tip akciğer kanseri ameliyatı vardır:

 • Kama rezeksiyonu veya segmental rezeksiyon: Bir tümör içeren akciğerin bir kısmı sağlıklı bir doku ile birlikte çıkarılır. Bu tedavi, sadece bir akciğer alanı ile sınırlı olan akciğer kanseri hastaları için az sayıda uygundur.
 • Lobektomi: Akciğerin büyük bölümleri loblar olarak adlandırılır.
 • Pnömonektomi: Tüm bir akciğer çıkarılır.

Radyoterapi

Radyoterapi, kanser hücrelerini yok etmek için yüksek güçlü ışınlar kullanır.

Radyoterapi ya radikal ya da palyatiftir. Radikal radyoterapi, lokalize tümörlü, inoperabl olan seçilmiş hastalarda kullanılır ve tümörün yok edilmesini denemek için yüksek dozda radyasyon kullanılmasını içerir.

Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için intravenöz veya oral ilaçlar kullanır. Genellikle birkaç hafta boyunca, iyileşme süresine izin vermek için molalar verilir.

Biyolojik terapiler

Son yıllarda bazı akciğer kanserleri için çeşitli biyolojik tedaviler başlatılmıştır. Bunlar, kanser hücrelerinin büyümesini kontrol eden bazı kimyasal mesajları bloke ederek veya bağışıklık sisteminin kanseri hedef almasına yardımcı olarak çalışan bir ilaç tedavisi türüdür.

Akciğer kanseri teşhisi konulan hastalar için bakış nedir?

Akciğer kanserindeki görünüm, tanı sırasındaki hastalığın evresine ve hastanın genel sağlığına ve aynı zamanda akciğer kanserine bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Etkilenenler, kendi durumlarında istatistiklerin nasıl uygulandığı konusunda tıbbi ekipleriyle konuşmalıdır.

Genel olarak, Birleşik Krallık’ta akciğer kanseri teşhisi konulanların yaklaşık üçte biri, tanıdan en az bir yıl sonra yaşayacaktır. Hastaların yaklaşık yüzde 10’u tedavi edilmeyi bekleyebilirler – bu, tanıdan beş yıl sonra, kanserin geri döndüğünü gösteren bir kanıt olmadan hayatta kalacaktır.

Ancak, tedavi mümkün olmadığında bile, tüm hastalar, bıraktıkları sürenin kalitesini artırabilecek palyatif tedaviden yararlanabilirler.

Akciğer kanserinin yönetimindeki son gelişmeler, son yıllarda semptom kontrolü ve aileye verilen desteğe daha fazla vurgu yapan palyatif bakım hizmetleri ile ilgilidir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here